Nawet do 70 proc. dofinansowania mogą liczyć mieszkańcy Rzeszowa przy wymianie starych pieców na nowe. W ratuszu podpisano stosowne umowy w tej sprawie.
- Wymiana źródeł ciepła to temat strategiczny dla Rzeszowa i jakże ważny proces w kontekście poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Dziękuję za Waszą proobywatelską postawę - dziękował mieszkańcom Konrad Fijołek.

We wtorek 3 sierpnia w miejskim ratuszu podpisano stosowne umowy z przedstawicielami wnioskodawców. W ostatnim naborze w ramach programu "Zdrowe powietrze jest lepsze" złożono 192 indywidualne wnioski i 35 w imieniu wspólnot. Łącznie nabór obejmować wymianę starych pieców dla 727 mieszkańców.

- Podpisując dziś umowy na wymianę źródeł ciepła w Waszych domach dajecie doskonały przykład wysokiej świadomości, że poprzez skorzystanie z programu możecie przyczynić się do realizacji planów niskoemisyjnych - mówił Konrad Fijołek.

Jednocześnie prezydent Rzeszowa ubolewał, że program ten postępuje w mieście dość w średnim tempie. Mieszkańców, którzy dziś podpisali stosowne umowy Konrad Fijołek stawiał za przykład dla innych mieszkańców miasta i jego okolic, że korzystając z programu sukcesywnie można wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

Ambitne plany ratusza. Możliwe do zrealizowania?

Patrząc na to, ile mieszkańców Rzeszowa jak do tej pory zdecydowało się na wymianę swoich starych pieców, a ile chce wymienić ratusz do końca 2026 roku, można powiedzieć, że są to dość ambitne plany.

Władze miasta zakładają bowiem, że za 5 lat w Rzeszowie uda się wymienić około 9,2 tys. kopciuchów. - To wszystko spowodowała rzecz jasna pandemia, ale i tak uważam, że to tempo powinno być szybsze. Sprawy klimat rzecz jasna są jednym z kluczowych problemów w naszym mieście - dodawał prezydent Fijołek.

Prezydent poinformował także, że kolejny nabór rozpocznie się już pierwszego 1 września i potrwa do końca miesiąca.

Wzory umów oraz szczegóły tego programu dostępne są tutaj: WYMIANA ŹRÓDEŁ CIEPŁA NA TERENIE ROF

- Będzie to prawdopodobnie ostatnia szansa, kiedy to Unia Europejska zapewnia tak korzystne dofinansowanie. Takich szans już raczej nie będzie - mówił Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy.

Dodawał on także, że mieszkańcy, którzy korzystają z miejskiego programu, mogą dodatkowo korzystać z rządowego programu "Czyste powietrze".

„Wymiana źródeł ciepła na terenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego” to projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 Oś III. Czysta energia, działanie 3.3 Poprawa jakości powietrza, Poddziałanie 3.3.3 Realizacja planów niskoemisyjnych- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.