Patrol Straży Granicznej zatrzymał grupę imigrantów z Indii, którzy zabłądzili w rejonie Arłamowa. Cudzoziemcy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy i chcieli dostać się do Zachodniej Europy.
Do zdarzenia doszło 10 sierpnia br. w okolicach Arłamowa. Funkcjonariusze SG z Wojtkowej patrolujący teren przygraniczny zauważyli grupę czterech osób wędrujących od granicy państwa w głąb kraju. Było to trzech mężczyzn oraz kobieta w wieku od 21 do 30 lat. Nie mieli przy sobie dokumentów ale zeznali, że pochodzą z Indii. W wyniku podjętych działań szybko ustalono miejsce pieszego przekroczenia granicy z Ukrainy.

- Cudzoziemcy zostali zatrzymani. Byli w dobrej kondycji. Mieli bagaże na podróż. Jak wyjaśnili, na Ukrainę dostali się legalnie drogą lotniczą. Ich ostatecznym celem były kraje Europy Zachodniej. Przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawianie wolności w zawieszeniu na 2 lata - poinformował ppor. SG Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

12 sierpnia zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

Od początku 2021 roku Straż Graniczna zatrzymała 146 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainą oraz Słowacją w celach migracyjnych.

- Byli to przede wszystkim obywatele państw Bliskiego Wschodu (głównie Afganistanu, Turcji i Syrii) oraz Afryki (m.in. Somalii, Gambii, Nigerii). Mundurowi zatrzymywali również obywateli tak egzotycznych krajów jak Indie i Sri Lanka - dodał ppor. Piotr Zakielarz.