Wygląda na to, że nareszcie na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Nowowiejską powstanie sygnalizacja świetlna. Do miejskiego ratusza wpłynęły dwie oferty na jej budowę.
O postawienie kolejnych świateł na al. Sikorskiego, tym razem przy skrzyżowaniu z ul. Nowowiejską walczyli od dawna mieszkańcy. Ułożenie pasów nie sprzyja bowiem bezpiecznemu przekroczeniu jezdni. Piesi oraz rowerzyści bardzo często pojawiają się nagle zza ekranów i nie patrząc na drogę wchodzą na nią. Kierowcy w takiej sytuacji nie są w stanie wyhamować przez co dochodzi do licznych kolizji i wypadów.

Także 3 czerwca br. właśnie na tych pasach miał miejsce śmiertelny wypadek z udziałem 17-letniego chłopaka. Tragedia ta zarówno poruszyła serca sąsiadów jak i również otworzyła oczny na lokalny problem.

Wobec tego młody działacz Stowarzyszenia Polska 2050, Szymon Czechowicz, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wraz z wcześniej wspomnianą organizacją zgłosić projekt kontaktu obywatelskiego, w ramach którego, na omawianym przejściu miałaby zostać zainstalowana sygnalizacja świetlna. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj: „Bezpieczne przejście”- zbiórka podpisów pod projektem stworzenia sygnalizacji świetlnej przy al. Sikorskiego w Rzeszowie

Są oferty na budowę sygnalizacji na al. Sikorskiego

Jednak co się okazuje projekt takiej sygnalizacji był gotowy już w listopadzie ubiegłego roku, ale władze Rzeszowa z niewiadomych przyczyn niespecjalnie się spieszyły z ogłoszeniem samego przetargu na postawienie takiej sygnalizacji.

Trzeba było petycji, zbiórek podpisów samych mieszkańców czy też paru tragedii na drodze by wreszcie dostrzec ten problem i ogłosić przetarg na jej postawień.

Z kolei w poniedziałek 16 sierpnia poznaliśmy oferty na jej powstanie. Do przetargu stanęły dwie firmy i co ważne, ich oferty mieszczą się w zakładanych przez ratusz kosztach. Na budowę tej sygnalizacji Urząd Miasta Rzeszowa postanowił bowiem przeznaczyć 650 tys. zł.

Tańszą ofertę złożyła firma "ZUP ELSTOP Sp. z o.o", która zażyczyła sobie 638 230,14 zł. Z kolei nieco droższą ofertę złożyła firma "Zakład Elektroniki Przemysłowej" Jan
Rałowski z Rzeszowa - 649 019,59 zł.

W dokumentacji przetargowej czytamy, że zamówienie publiczne obejmuje: wykonanie robót budowlanych polegających na budowie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Sikorskiego ul. Nowowiejskiej w Rzeszowie oraz uruchomienie transmisji danych pomiędzy sterownikiem sygnalizacji świetlnej, kamerą wizyjną a Centrum Systemu Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym.