W ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w dniach 21-22 sierpnia 2021 r. zagości Letnie KINO Retro - „Stare Kino jak Nowe”. W programie m.in. projekcja filmu "Halka" z 1929 r., „Córka generała Pankratowa” z 1934 spotkania z dziennikarzami, historykami i autorami książek i programów regionalnych.
Dwudniowej imprezie towarzyszy kiermasz książek tematycznych - znajdziemy tu książki kresowe, historyczne, regionalne i filmowe. O bogatą ofertę zadba Księgarnia Nowa i wydawnictwo Podkarpacka Historia.

Pierwszy dzień festiwalu startuje 21 sierpnia 2021 r. - godz. 17:00 - WDK w Rzeszowie.

W programie m.in.:

1. Otwarcie debiutującej imprezy i wprowadzenie do idei cyklicznych spotkań filmowych „Stare Kino jak Nowe”– komu potrzebne są relikty przeszłości w dobie wszechobecnej cyfryzacji?

2. Spotkanie z Markiem Telerem, wokół książek i dziennikarstwa filmowego, współpracownikiem portalu Histmag.org, autorem książek: „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”, „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci”

3. Projekcja filmu: „Halka” Konstantego Meglickiego z 1929 r.


"Halka" to opowieść o pięknej góralce, która zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Przekonuje się jednak, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć. „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej (wykonanej w rozdzielczości 4K). „Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy, jednak premiera filmu zbiegła się jednak z początkiem ery dźwiękowej. Decyzją producenta w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Atutem są również głosy bohaterów- arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis, czyli Władysław Kiepura. - Mówi Marek Teler, autor książek o gwiazdach przedwojennego kina.

4. Spotkanie z dr Adamem Uryniakiem, wokół jego książki o kinie dwudziestolecia międzywojennego- „Ślady rzeczywistości - polskie kino fabularne lat 30. XX wieku”.

5. Projekcja filmu: „Córka generała Pankratowa” Mieczysława Znamierowskiego z 1934 r.


- Generał Pankratow tępi rewolucjonistów, podczas gdy coraz bardziej zbliża się do nich jego córka, Aniuta. W jej żyłach płynie zresztą polska krew - matka była Polką, córką zesłańca. Aniuta ze wzajemnością zakochuje się w Bolesławie- polskim rewolucjoniście. Przeżycia i przemyślenia wywołują w niej zmianę- opiekuje się dziewczyną, ranną podczas wiecu ulicznego, a także zrywa ze swym narzeczonym, hrabią Bobrowem. Bolesław dokonuje zamachu na Pankratowa, w wyniku którego generał zostaje sparaliżowany. Aniucie udaje się ocalić Bolesława- uzyskuje jego zwolnienie z więzienia i wywozi go za granicę. Sama popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki. - Mówi dr Adam Uryniak, Rzeszowian, reżyser, badacz starego kina.

Letnie KINO Retro - „Stare Kino jak Nowe”
Letnie KINO Retro - „Stare Kino jak Nowe”

Drugi dzień festiwalu - 22 sierpnia 2021 r. - godz. 17:00 - WDK w Rzeszowie1. Spotkanie autorskie z filmowcem Krzysztofem Janem Krzyżanowskim - operatorem filmowym, montażystą, reporterem i dźwiękowcem. Twórcą reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej i etnograficznej, poruszających zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych.

Krzysztof Jan Krzyżanowski ur. w 1946 r. Krakowie, gdzie też studiował historię na UJ. Przez ponad 35 lat pracy w TVP wykonywał różne zawody realizatora: dźwiękowca, operatora filmowego, reżysera montażu, reportera. Był także redaktorem, publicystą i wydawcą programu regionalnego TVP Kraków.

Jest autorem ponad 300 reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej, etnograficznej oraz poruszającej zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych.
Redagował i był autorem cykli TVP : ”U Siebie”, „Etniczne Klimaty”, a także programów: „Sąsiedzi”, „Magazyn Wschodni”, „Rozmowy Kresowe”, Magazyn Polski z Ukrainy" (o wschodnich sąsiadach Polski - Ukrainie, Białorusi, Litwie).
W latach 2000-2005 prowadził zajęcia z dziennikarstwa telewizyjnego na Uniwersytecie Jana Pawła II (PAT).

W latach 1986 - 2015 wykładał w Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także prowadzi warsztaty filmowo telewizyjne w krakowskiej Szkole Dziennikarskiej „ PRESS”. Jako niezależny producent (Agencja Filmowa HAF) produkuje i realizuje różne formy filmowe dla krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych i innych podmiotów.

Laureat wielu nagród filmowych m.in. Festiwalu Filmowego w Niepokalanowie (1984), Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych "At home" – 1998, Międzynarodowego Festiwalu Programów Telewizyjnych w Koszycach (Słowacja) i Użhorodzie (Ukraina), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy” w Lublinie, a także Festiwalu „Nurt” w Kielcach. Za swoją twórczość filmową i dziennikarską otrzymał nagrodę Fundacji Polsko Australijskiej „Polcul”, a także w 2004 dziennikarską nagrodę "Złotej Gruszki" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu telewizyjnego i dziennikarstwa.
Wraz dziennikarzami, reżyserami i działaczami kultury, założył w Krakowie Stowarzyszenie U Siebie – At Home, którego celem jest realizacja krajowych i międzynarodowych projektów na rzecz promocji wielokulturowości i wzajemnego poznania się narodów Europy Środkowej.

- Projekcje filmów z prelekcją K. J. Krzyżanowskiego -„Dokumenty” i „Reportaże”.

2. Wprowadzenie do filmów krótkometrażowych, pochodzących z zasobów Filmoteki Narodowej- Instytutu Audiowizualnego.

Filmy te pokazują „obrazki” z przeszłości jako swoisty „obszar tęsknot”- sugestywna, kojąca muzyka i reminiscencje z przeszłości, stają się kalkami wyobrażeń i snów o krainie, której wielu z nas nawet nie znało...
- Polesie. Utracone dziedzictwo (Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie)
- Horodno. Miasteczko glinianych garnków
- Polesie. Reportaż z krainy tęsknych pieśni

Bilety w cenie 10 zł w kasie WDK.