Za nami czwarty dzień Festiwalu TRANS/MISJE TRÓJMORZE. Podczas tego dnia zaprezentowali się publice Sebastiana Ratiu, czyli autor wystawy RE/VIEWS, Teatr Narowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach oraz muzycy Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka.
Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. Już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez rzeszowski Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

RE/VIEWS/ wernisaż wystawy Sebastiana Ratiu

Absolwent Akademii Sztuk „George Enescu" w Jassach, Sebastian Ratiu jest artystą plastykiem, który grafikę i malarstwo splata ze scenografią. W ubiegłym roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu TRANS/MISJE - Wschód Sztuki, jako scenograf spektaklu „Szczęście, które minęło”, który Narodowy Teatr w Jassach prezentował w Rzeszowie. Będąc pod wrażeniem miasta Rzeszowa i poznanych ludzi, w dowód uznania, przygotował wystawę grafiki RE/VIEWS.

SYNDROM DON KICHOTA/ spektakl Teatru Narodowego im. Vasile Alecsandriego w Jassach

„Syndrom Don Kichota” to historia trzech postaci i sobotniego wieczoru, który na zawsze odmieni ich życie. To historia o zbrodni, o których czytamy w gazetach i które oglądamy w wiadomościach. Sztuka nie próbuje znaleźć rozwiązań, ale jedynie uwypukla ogromną przepaść, jaką kryje każdy czyn, każdy gest, każde wypowiedziane słowo, każdy moment ciszy. Z kolei rzeczywistość jest dobrze ukryta pod nieskończonymi warstwami pozorów. Ostatecznie tylko one wydają się mieć znaczenie; stoi za nimi matka, dla której życie jest listą celów do odhaczenia, ojciec, dla którego poezja jest jedynie formą słabości i syn, który, zgodnie z wymaganiami, próbuje być doskonały. Syndromem Don Kichota żyje każda postać. Jest on chorobą, która wypacza rzeczywistość, jest maską, którą pokazujemy światu. To syndrom, który każdy odkrywa, czuje i odrzuca, a na końcu akceptuje normalny stan rzeczy.

Autor: Carmen Dominte
Reżyseria: Radu Ghilaș
Obsada: Dumitru Georgescu, Doina Deleanu, Adi Carauleanu
Scenografia: Rodica Arghir
Projekt video: Andrei Cozlac
Wybór muzyki i muzyka autorska: Odry Bârcă

MAMY DLA WAS PIOSENKĘ – HOBN MIR A NIGNDL/ widowisko muzyczne w wykonaniu aktorów i muzyków Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka

Koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu aktorów i muzyków Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka z Rzeszowa. Spektakl muzyczny, "Mamy dla was piosenkę - Hobn mir a ningndl" przeniósł nas w czasy, kiedy na ulicach naszych miasteczek można było usłyszeć język oraz muzykę żydowską. Tworzący ją ludzie kochali swoją rodzinę, dom, miasto. Modlili się o zdrowie i dobre życie. Jak Oni kiedyś, tak my dziś wyśpiewamy naszą historię.

Pomysł na koncert narodził się, gdy odkryto, że ponad sto lat temu, pod koniec XIX w. w Rzeszowie urodził się, mieszkał i tworzył słynny kompozytor, poeta żydowski Nachum Sternheim. W swojej twórczości łączył on elementy muzyki żydowskiej z elementami folkloru Ziemi Rzeszowskiej. Postać tragiczna - w okresie międzywojennym wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował dla wytwórni filmowych w Hollywood odnosząc sukcesy, jednak tęsknota za Polską i rodzinnym Rzeszowem sprawiła, że wrócił, podczas II Wojny Światowej zginął w getcie rzeszowskim.

W koncercie obok piosenek Nachuma Sternheima, usłyszeliśmy kompozycje Leopolda Kozłowskiego - Kleinmanna ze słowami Jacka Cygana i Wojciecha Młynarskiego, pojawią się dwa dotąd nie tłumaczone teksty Sternheima w poetyckiej oprawie Alicji Ungeheuer-Gołąb.

Scenariusz i reżyseria: Monika Adamiec
Choreografia: Mirosław Szpyrka
Scenografia: Anna Hawro

Obsada: Jadwiga Domka, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Natalia Zduń, Michał Chołka, Mirosław Szpyrka, Monika Adamiec
Muzycy: Lidia Ochał (skrzypce), Weronika Sura (akordeon), Paweł Maziarz (klarnet), Kamil Nieznański (gitara basowa), Damian Sąsiadek (instrumenty perkusyjne).