Za nami czwarty dzień Festiwalu TRANS/MISJE TRÓJMORZE. Podczas tego dnia zaprezentowali się publice Sebastiana Ratiu, czyli autor wystawy RE/VIEWS, Teatr Narowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach oraz muzycy Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka.
Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. Już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez rzeszowski Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

RE/VIEWS/ wernisaż wystawy Sebastiana Ratiu

Absolwent Akademii Sztuk „George Enescu" w Jassach, Sebastian Ratiu jest artystą plastykiem, który grafikę i malarstwo splata ze scenografią. W ubiegłym roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu TRANS/MISJE - Wschód Sztuki, jako scenograf spektaklu „Szczęście, które minęło”, który Narodowy Teatr w Jassach prezentował w Rzeszowie. Będąc pod wrażeniem miasta Rzeszowa i poznanych ludzi, w dowód uznania, przygotował wystawę grafiki RE/VIEWS.

SYNDROM DON KICHOTA/ spektakl Teatru Narodowego im. Vasile Alecsandriego w Jassach

„Syndrom Don Kichota” to historia trzech postaci i sobotniego wieczoru, który na zawsze odmieni ich życie. To historia o zbrodni, o których czytamy w gazetach i które oglądamy w wiadomościach. Sztuka nie próbuje znaleźć rozwiązań, ale jedynie uwypukla ogromną przepaść, jaką kryje każdy czyn, każdy gest, każde wypowiedziane słowo, każdy moment ciszy. Z kolei rzeczywistość jest dobrze ukryta pod nieskończonymi warstwami pozorów. Ostatecznie tylko one wydają się mieć znaczenie; stoi za nimi matka, dla której życie jest listą celów do odhaczenia, ojciec, dla którego poezja jest jedynie formą słabości i syn, który, zgodnie z wymaganiami, próbuje być doskonały. Syndromem Don Kichota żyje każda postać. Jest on chorobą, która wypacza rzeczywistość, jest maską, którą pokazujemy światu. To syndrom, który każdy odkrywa, czuje i odrzuca, a na końcu akceptuje normalny stan rzeczy.

Autor: Carmen Dominte
Reżyseria: Radu Ghilaș
Obsada: Dumitru Georgescu, Doina Deleanu, Adi Carauleanu
Scenografia: Rodica Arghir
Projekt video: Andrei Cozlac
Wybór muzyki i muzyka autorska: Odry Bârcă

MAMY DLA WAS PIOSENKĘ – HOBN MIR A NIGNDL/ widowisko muzyczne w wykonaniu aktorów i muzyków Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka

Koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu aktorów i muzyków Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka z Rzeszowa. Spektakl muzyczny, "Mamy dla was piosenkę - Hobn mir a ningndl" przeniósł nas w czasy, kiedy na ulicach naszych miasteczek można było usłyszeć język oraz muzykę żydowską. Tworzący ją ludzie kochali swoją rodzinę, dom, miasto. Modlili się o zdrowie i dobre życie. Jak Oni kiedyś, tak my dziś wyśpiewamy naszą historię.

Pomysł na koncert narodził się, gdy odkryto, że ponad sto lat temu, pod koniec XIX w. w Rzeszowie urodził się, mieszkał i tworzył słynny kompozytor, poeta żydowski Nachum Sternheim. W swojej twórczości łączył on elementy muzyki żydowskiej z elementami folkloru Ziemi Rzeszowskiej. Postać tragiczna - w okresie międzywojennym wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował dla wytwórni filmowych w Hollywood odnosząc sukcesy, jednak tęsknota za Polską i rodzinnym Rzeszowem sprawiła, że wrócił, podczas II Wojny Światowej zginął w getcie rzeszowskim.

W koncercie obok piosenek Nachuma Sternheima, usłyszeliśmy kompozycje Leopolda Kozłowskiego - Kleinmanna ze słowami Jacka Cygana i Wojciecha Młynarskiego, pojawią się dwa dotąd nie tłumaczone teksty Sternheima w poetyckiej oprawie Alicji Ungeheuer-Gołąb.

Scenariusz i reżyseria: Monika Adamiec
Choreografia: Mirosław Szpyrka
Scenografia: Anna Hawro

Obsada: Jadwiga Domka, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Natalia Zduń, Michał Chołka, Mirosław Szpyrka, Monika Adamiec
Muzycy: Lidia Ochał (skrzypce), Weronika Sura (akordeon), Paweł Maziarz (klarnet), Kamil Nieznański (gitara basowa), Damian Sąsiadek (instrumenty perkusyjne).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.