27 sierpnia mija 115 rocznica śmierci powstańca, działacza społecznego, profesora szkół w Krakowie i Rzeszowie, radnego rady Miasta Rzeszowa Henryka Stroki. Jego życie było bardzo dobrym przykładem poświęcenia sprawie społecznej i ojczyźnianej.

Henryk Stroka urodził się 17 listopada 1839 roku w rodzinie chłopskiej w małej miejscowości Bączal Górny na terenie dzisiejszego Powiatu Jasielskiego. Prawdopodobnie ukończył szkołę ludową w Bączalu Dolnym, po której uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Po zdaniu egzaminu dojrzałości zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie studiów zaczął angażować się w ruch niepodległościowy.

Brał udział w Powstaniu Styczniowym, zaczynając od stopnia szeregowca, a kończąc na stopniu porucznika w batalionie Wysockiego pod Radziwiłłowem oraz batalionie Śląskiego pod Łąckiem i Borowem.

Po upadku powstania przebywał 2 miesiące w więzieniu we Lwowie. Następnie pełnił funkcję guwernera w domu Tarnowskich, gdzie zaczął tworzyć swoje pierwsze wiersze. W późniejszym czasie Stroka porzucił studia prawnicze i podjął się studiowania na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po studiach dostał posadę w Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, oraz w Seminarium Nauczycielskim Męskim w Krakowie. Był znany z uczestnictwa w studenckich biesiadach, podczas których nauczał studentów o niepodległości, za co został wydalony ze swojego miejsca pracy.

Następnie otrzymał posadę w Seminarium Nauczycielskim w Rzeszowie, gdzie spędził swoje ostatnie 17 lat życia. Na terenie Rzeszowa angażował się w działalność twórczą oraz społeczną, w ramach których był np. bardzo zaangażowany w organizację uroczystości 200-lecia Odsieczy Wiedeńskiej 11 września 1883 roku.

Aktywnie działał w Towarzystwie Oświaty na terenie Galicji, oraz w Towarzystwie Nauczycieli Szkół Wyższych, gdzie objął funkcje członka zarządu i sekretarza. Był również Prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych. Miał również zaszczyt być Radnym Miasta Rzeszowa. Henryk Stroka zmarł 27 sierpnia 1896 roku w wieku 57 lat.

Jego pomnik znajduje się na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Ważne, aby społeczeństwo nie zapominało o takich ludziach.

Więcej o Henryku Stroce dowiesz się z nadanego przez nas live'a:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.