Uniwersytet Rzeszowski pozyskał właśnie tereny pod budowę szpitala. Władze Gminy Świlcza oraz rektor uczelni podpisały stosowną umowę w tej sprawie.
Przypomnijmy, w połowie maja br. zrobiono pierwszy krok w kierunku powstania Szpitala Uniwersyteckiego. Wspólną deklarację na powstanie tej ważnej inwestycji podpisali Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Konieczność budowy szpitala uniwersyteckiego wydaje się bardziej, niż oczywista. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu nas wszystkich, dla których rozwój Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszowa i całego Podkarpacia jest niezwykle ważną ideą zrealizujemy ten potrzebny projekt. Dzięki pomocy Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego oraz zaangażowanych ekspertów z szeroko pojętych środowisk medycznych stworzymy szpital, który nie tylko otworzy nowy rozdział w życiu Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale będzie budował pozycję naukową Podkarpacia i służył mieszkańcom naszego pięknego regionu - mówił prof. Czopek.

Więcej na temat tego wydarzenia pisaliśmy tutaj: Podpisano deklarację na rzecz powstania Klinicznego Szpitala Uniwersytetu Rzeszowskiego

Z kolei na sierpniowej sesji Rada Gminy Świlcza zgodziła się na przekazanie w sumie 35 hektarów ziemi pod budowę Szpitala Uniwersyteckiego. Nowoczesny obiekt ma powstać niedaleko Rzeszowa w pobliżu węzła autostradowego i drogi ekspresowej S19. Inwestycja może kosztować łącznie nawet 1 mld zł.

Gmina Świlcza oraz Uniwersytet Rzeszowski podpisały umowę na przekazanie działek


W środę 27 października br. rektor UR prof. Sylwester Czopek oraz Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic podpisali stosowną umowę. Na jej mocy uczelnia zyskała tereny, na terenie których w przyszłości ma stanąć szpital Uniwersytecki.

Chcemy, aby to był jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Ma być dobrze wyposażony oraz posłużyć do leczenia chorób onkologicznych, które są jednym z największych wyzwań naszych czasów. Sądzę, że Gmina Świlcza także na tym zyska, ponieważ dzięki tej inwestycji na jej terenie pojawią się nowe miejsca pracy - mówił rektor UR Sylwester Czopek.

rektor UR Sylwester Czopek
Fot. Kuba Kluz


Z kolei Adam Dziedzic, wójt Świlczy przekonywał, że dzięki budowie tego szpitala mieszkańcy gminy zyskają dostęp do szeroko rozumianej opieki medycznej, także możliwość kształcenia się na kierunkach medycznych.

- To również ogromne szanse w obszarze rozwoju gospodarczego. Dla uczelni to poszukiwanie nowych technologii, nowoczesnych metod leczenia i diagnostyki - mówił Wójt Gminy Świlcza.

Adam Dziedzic wójt gminy Świlcza
Fot. Kuba Kluz


Szpital za ponad 1 mld zł


Tereny, na których ma powstać obiekt zostały przekazane uczelni nieodpłatnie. W uchwale zawarto zapis mówiący o tym, że budowa Szpitala Uniwersyteckiego ma zostać rozpoczęta do 2027 roku. W innym przypadku tereny te wrócą w ręce gminy Świlcza.

Środki na inwestycję mają pochodzić z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego, a także z budżetu państwa. Wiadomo, że budowa Szpitala Uniwersyteckiego została zgłoszona do dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

wizualizacja Szpitala Uniwersyteckiego w Świlczy
Materiały prasowe


Uniwersytet Rzeszowski w strukturze swojego szpitala przewiduje m.in. 100-łóżkowe Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego w aktualnej lokalizacji Kliniki Psychiatrii Ogólnej. Ma ono sprostać potrzebom pacjentów z terenu powiatu rzeszowskiego.

Przewidziano także powstanie Kliniki Neurologii, która zapewni kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Budowa całego szpitala ma kosztować ponad 1 mld zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.