Władze Podkarpacia zgłosiły pełną gotowość do nadchodzącego sezonu zimowego. O przygotowaniach na jej przyjście rozmawiali członkowie WZZK.
Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą.

- Sezon zimowy wymaga od nas szerokiej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, również ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną - powiedziała wojewoda.

Pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia


Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym: 15 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 4 noclegownie, 3 ogrzewalnie.

Placówki dysponują 874 miejscami stałymi - statutowymi, natomiast w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 87 osoby, co daje łącznie 961 miejsc.

- Każda z osób bezdomnych może liczyć na schronienie oraz ciepły posiłek na terenie województwa podkarpackiego. Na ten cel, także z budżetu wojewody przeznaczono 150 tys. zł dla organizacji pozarządowych, które prowadzą działania na rzecz osób bezdomnych - powiedziała wojewoda Ewa Leniart

wojewoda podkarpacki Ewa Leniart


Dodała także, że dodatkowo - w ramach realizacji programów (konkursów) ogłaszanych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej - zostały rozdysponowane środki w kwocie ponad 450 tys. zł, które pozwalają na zabezpieczenie potrzeb podopiecznych i poprawę funkcjonowania placówek, których celem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Według badania liczby osób bezdomnych przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r. w województwie podkarpackim zidentyfikowano łącznie 933 osób bezdomnych, spośród których najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni - 787 osób, tj. ok. 84,4%. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 131 osób, tj. ok. 14% oraz dzieci - 15 osób, tj. ok. 1,6%.

- Informacją istotną w kontekście sytuacji epidemicznej, w której się znajdujemy jest fakt, że osoby bezdomne na Podkarpaciu w 85 proc. są zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 - mówiła wojewoda.

Służby gotowe do działań w sezonie zimowymKomendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego.

- Zadania, które będą realizować strażacy to m. in. usuwanie nawisów śnieżnych i lodowych z dachów budynków, udrażnianie ciągów komunikacyjnych, dostarczanie żywności do osób, które zostaną odcięte w wyniku obfitych opadów śniegu, usuwanie zatorów lodowych. Jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego są dobrze przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt - zaznaczył nadinsp. Babiec.

Andrzej Babiec, komendant PSP w Rzeszowie


Podkreślił również, że sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach - najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów. h2.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Obecny na konferencji prasowej zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Stanisław Sekuła również zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej Policji do realizacji zadań w okresie zimowym. Podkreślił, że są prowadzone działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.