We wszystkich oddziałach województwach NFZ będą stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W samoobsługowych punktach dorośli wykonają najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko chorób cywilizacyjnych.
Profesjonalni doradcy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

Rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk przekazała PAP, że samoobsługowe kioski profilaktyczne mają futurystyczny, przyciągający uwagę wygląd i są skonstruowane tak, by zapewnić prywatność i bezpieczeństwo osobom wykonującym pomiary.

Sprawdzić w nich można wzrost, masę ciała, indeks masy ciała (BMI), skład ciała i ciśnienie tętnicze krwi. Podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

- Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania. Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych - mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

- Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie - podkreśla szef NFZ.

Kioski profilaktyczne utworzono we wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich. Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Doradcy nie będą interpretowali wyników, ale udzielą dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić.

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent może otrzymać m.in. e-receptę SMS-em lub mejlem, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta - dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800-190-590.

Punkty są czynne w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30. Adresy oddziałów wojewódzkich dostępne są na stronach Funduszu. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.