TVP Polonia przygotowuje materiały do programu „Stacja Innowacja”. W jednym z pierwszych odcinków znajdą się informacje o programie grantowym PCI na rozwój prac badawczo-naukowych w regionie oraz kremie z zawartością ekstraktu z ziół mongolskich, który kompleksowo chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Emisja odcinka na antenie ogólnopolskiej została zaplanowana na 11 września br. (piątek) w TVP Polonia.

Będą promować polską naukę

Program „Stacja Innowacja” ma popularyzować polską naukę i myśl technologiczną, nowatorskie badania oraz innowacyjne projekty, których efektem są udane realizacje biznesowe. Nie zabraknie również informacji, nad jakimi projektami pracują naukowcy w laboratoriach firm, uczelni czy też zakładów na terenie całego kraju. Stacja Innowacja będzie miała charakter popularno-naukowy.

PCI wspiera prace badawcze

W formułę programu dobrze wpisuje się działalność Podkarpackiego Centrum Innowacji oraz program grantowy, dzięki któremu naukowcy z regionu mają szansę na finansowanie i realizację ambitnych prac badawczo-rozwojowych.
- Zakres jest bardzo szeroki. Granty PCI wspierają prace zespołów naukowych z uczelni wyższych regionu, które mają szanse na zastosowanie w biznesie. W efekcie powstają ciekawe prototypy oraz innowacyjne technologie. – mówi Konrad Frontczak, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań w PCI. – To projekty biomedyczne, badań nad kosmetykami, chemiczne, IT, nowych materiałów dla przemysłu lotniczego – precyzuje Frontczak.

Patent na krem

Realizujący program „Stacja Innowacja” gościli m.in. w Katedrze Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Tutaj swój projekt realizuje zespół, na którego czele stoi mgr Timea Sulenta-Pluta.
To krem, który zawiera mongolską mieszankę ziołową. Wsparcie finansowe z PCI pozwoliło na przeprowadzenie badań, dzięki którym wiemy, że otrzymany ekstrakt możemy stosować jako naturalny filtr UV w ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Co istotne badania potwierdziły także działania prewencyjne przy nowotworze skóry w tym czerniaka. Krem został zgłoszony jako patent i wraz z PCI już staramy się nim zainteresować przemysł – mówi mgr Timea Sulenta-Pluta.

Emisja w każdy piątek

Program „Stacja Innowacja” prowadzi dziennikarz Radek Brzózka. Zanany popularyzator nauki i wiedzy, relacjonował m.in. Naukowe Pikniki Polskiego Radia, prowadził także cykl pt. „Jak to działa?”. Emisja odcinka na antenie ogólnopolskiej została zaplanowana na 11 września br. (piątek) w TVP Polonia.