W dniach 25-26 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO po raz pierwszy odbył się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2021. Zwycięzcy zawodów będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się 12-17 października 2022 roku w Szanghaju.
W trakcie dwóch dni zmagań zawodnicy rywalizowali w aż 9 konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo.

Podczas konkursu wystąpiło ponad 70 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni). Zadania dla zawodników składały się z kilku modułów, a nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało prawie 50 sędziów z Polski i zagranicy.

Jacek Klejment - SkillsPoland 2021
Jacek Klejment - SkillsPoland 2021(3)


Wydarzeniu towarzyszyły liczne panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji publicznych, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy "try a skill" dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji.

Złoty medal i bilet do Szanghaju otrzymało 9 zwycięzców w każdej z reprezentowanych dyscyplin:
  • 1. Florystyka - Weronika Kwiatek

  • 2. Frezowanie CNC - Tytus Sokołowski

  • 3. Fryzjerstwo - Emilia Wilde

  • 4. Instalacje sanitarne i grzewcze - Michał Jelinski

  • 5. Instalacje elektryczne - Tomasz Chlipała

  • 6. Meblarstwo - Józef Pruszczyk

  • 7. Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych - Marek Wiącek

  • 8. Obsługa gości hotelowych - Dawid Miotk

  • 9. Stolarstwo - Radosław Kropaczewski

Jacek Klejment - SkillsPoland 2021
Jacek Klejment - SkillsPoland 2021(2)


Czym jest WorldSkills i dlaczego warto wziąć udział w WorldSkills?WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, które skupia 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów branżowych: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Więcej na temat wydarzenia: https://worldskillspoland.org.pl/skillspoland2021-gdansk/

Więcej informacji o inicjatywie WorldSkills Poland:
https://worldskillspoland.org.pl/
WorldSkills Poland - liderzy branż
WorldSkills Poland - liderzy branż