Organizowana akcja nosi tytuł „Rzeszów przeciwko przemocy”. W jej ramach zaplanowano szereg działań, mających na celu pomoc ofiarom przemocy i wyczulenie mieszkańców na problem przemocy.
- Mam nadzieję, że bezpłatna pomoc prawna, spotkania grupy wsparcia, a także otwarta debata społeczna, uzupełniona o konkretne wykłady, będą punktem wyjścia do zrobienia pierwszego kroku, by wyzwolić się z rąk oprawcy - powiedziała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

W akcję "Rzeszów przeciwko przemocy" zaangażowali się przedstawiciele miejskich władz, organizacji pozarządowych, społecznicy i lokalni przedsiębiorcy. Działania koordynuje zaś Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

- W Rzeszowie nie było jeszcze akcji na taką skalę. Chcemy wyczulić społeczeństwo na problem przemocy. Nie bądźmy obojętni - reagujmy na przemoc! - dodała wiceprezydent Stachowska.

Na kampanię informacyjną składa się szereg akcji:


 • 1. Opracowanie i wydrukowanie ulotek oraz plakatów o tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie, materiały będą kolportowane w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Rzeszowa, jednostkach organizacyjnych, autobusach miejskich, galeriach handlowych.

 • 2. Nagranie 13 filmów (10 pań, 3 panów) o tematyce przemocy w rodzinie oraz formach wsparcia i miejscach pomocy. Filmy będą emitowane w mediach społecznościowych, autobusach miejskich, będą także przesłane do mediów.

 • 3. Debata społeczna "Przemoc nie jedno ma oblicze" - 7 grudnia 2021 r. godz. 18:00 w Urban Lab. Uczestnikami będą przedstawiciele samorządu i społecznicy - debata będzie transmitowana online.

 • 4. Bezpłatna pomoc prawna w punktach porad prawnych prowadzonych przez Gminę Miasto Rzeszów oraz wykłady tematyczne prowadzone przez radcę prawnego MOPS w Rzeszowie. Wykłady tematyczne:
  1) Rozwód i separacja - bez orzekania o winie lub orzekanie o winie, rozstrzygnięcia sądu w wyroku rozwodowym/o separacji dotyczące małoletnich dzieci, w tym dotyczące władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci, alimentów kontaktów, przebieg postępowania.
  2) Zasady spadkobrania - dziedziczenie ustawowe, kto jest uprawniony, dziedziczenie testamentowe, rodzaje testamentów, przeprowadzenie postępowania o nabycie spadku oraz dział spadku.
  3) Ubezwłasnowolnienie - częściowe, całkowite - przesłanki, wniosek do sądu
  i wymagane dokumenty, prawa osób ubezwłasnowolnionych, obowiązki kuratora i opiekuna prawnego.
  4) Umieszczenie i skierowanie do Domu Pomocy Społecznej - przesłanki, odpłatność za DPS.
  5) Postępowanie sądowe dotyczące ustalenia alimentów, podwyższenia alimentów.

 • 5. Dyżury przedstawicieli Rady Kobiet w rzeszowskim Ratuszu od 29 listopada 2021 r. do 10 grudnia 2021 r. w godzinach od 17:00 do 19:00.
  - 29 listopada 2021 r. - Joanna Lasko, Anna Skiba;
  - 30 listopada 2021 r. - Irena Paterek
  - 1 grudnia 2021 r. - Irena Paterek
  - 2 grudnia 2021 r. - Patricia Mitro, Magdalena Koryl
  - 3 grudnia 2021 r. - wiceprezydent Jolanta Kazimierczak

 • 6. Otwarte grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie - spotkania prowadzone będą przez certyfikowanego psychologa na terenie Ośrodka Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej MOPS w Rzeszowie.

 • 7. "Uwolnij energię"- spotkanie dla osób doświadczających przemocy w parku rozrywki Fly Park.

 • 8. Udzielanie kompleksowych informacji przez pracowników MOPS w zakresie przeciwdziałania przemocy, w Centrum Handlowym "Millennium Hall":
  - piątek 3 grudnia w godzinach od 12:00 do 15:00
  - środa 8 grudnia w godzinach od 12:00 do 15:00 (jedną z osób dyżurujących będzie wiceprezydent Krystyna Stachowska)

 • 9. Prowadzenie zajęć edukacyjnych o tematyce przemocy w szkołach.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.