Działacze Nowej Lewicy na Podkarpaciu wybrali nowe władze w regionie. Współprzewodniczącymi zostali: Wiesław Buż oraz Michał Sztuk.
W sobotę 4 grudnia br. odbyły się wybory władz wojewódzkich Nowej Lewicy na Podkarpaciu. Ze 111 delegatów w głosowaniu wzięło udział 93. Na kongres przybyli czołowi politycy Nowej Lewicy: Krzysztof Śmiszek, Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak.

Była również reprezentacja Partii Razem: Krzysztof Jasiński z Łańcuta i Kacper Kowalski z Mielca.
Nowa Lewica Podkarpacie
Kongres zjednoczeniowy podkarpackiej Nowej Lewicy

Gośćmi kongresu byli także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wiceprezydent Krystyna Stachowska oraz Tomasz Kamiński wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Fijołek w przeszłości kierował rzeszowskimi strukturami SLD, Kamiński zaś był posłem i liderem podkarpackiego SLD.

Połączenie SLD i Wiosny w Nową Lewicę


Działacze regionalni postąpili zgodnie z nowym statutem jednoczącej się Lewicy i wybrali nie jednego przewodniczącego, a dwóch współprzewodniczących: Wiesława Buża z frakcji SLD oraz Michała Sztuka z frakcji Wiosna.

Wybory odbyły się w nowej formule, ponieważ wcześniej doszło do połączenia Sojuszu lewicy Demokratycznej, kierowanego przez Włodzimierza Czarzastego oraz Wiosny Roberta Biedronia.
Nowa Lewica Podkarpacie
Kongres zjednoczeniowy podkarpackiej Nowej Lewicy

Obie partie zostały frakcjami w ramach struktur nowej partii pod nazwą Nowa Lewica.

Statut nowej partii zakłada równy podział władzy między obydwa środowiska. Idea ta była przedmiotem sporu, który póki co został jednak zażegnany.

Zobacz live z konferencji prasowej:


Nowe rozdanie: po równo z każdej frakcji


Na sobotnim kongresie oprócz dwóch współprzewodniczących w osobach Wiesława Buża (83 głosy) i Michała Sztuka (77 głosów), wybrano także sekretarza podkarpackiej Nowej Lewicy. Został nim pochodzący z Krosna Gabriel Zajdel (frakcja SLD), który otrzymał 84 głosy.

Wybrano również po czterech wiceprzewodniczących. Z frakcji SLD: Bożena Krasnopolska, Józef Lis. Stanisław Szałajko i Piotr Wojnarowski.

Z frakcji Wiosna wiceprzewodniczącymi zostali: Agnieszka Chmiel, Paweł Szczygłowski (lider Młodej Lewicy), Łukasz Rydzik (asystent europosła R. Biedronia) i Wiesław Woś.
Nowa Lewica Podkarpacie
Kongres zjednoczeniowy podkarpackiej Nowej Lewicy


Najważniejsza jest jednak 45-osobowa Rada Wojewódzka, podejmuje ona bowiem kluczowe decyzje w życiu partii. Automatycznie do Rady wchodzą Wiesław Buż, Michał Sztuk i Gabriel Zajdel oraz po 21 działaczy SLD i Wiosny.

Z frakcji SLD: Amanda Siudy, Anna Szczygieł Hałucha, Bożena Krasnopolska, Elżbieta Grodecka, Elżbieta Pelczar, Grzegorz Fikus, Jerzy Filipek, Jerzy Piś, Joanna Grobel Proszowska, Józef Lis, Krystyna Świetlicka, Lucyna Grążka, Małgorzata Jachym, Marcin Kaźmierski, Marek Kuźmicz, Piotr Wojnarowski, Roman Ostafijczuk, Ryszard Kulej, Włodzimierz Skrzydlak, Zbigniew Kotuła, Zofia Plesnarowicz.

Z frakcji Wiosna: Agnieszka Chmiel, Andrzej Wald, Hubert Chrobak, Jakub Skiba, Konrad Stark, Ksenia Sztuk, Lilianna Wiech, Łukasz Mazurkiewicz, Łukasz Rydzik, Magdalena Mierzwa, Mirosław Kwapisz, Patrycja Pawlak-Kamińska, Paweł Szczygłowski, Przemysław Róg, Renata Filipowicz-Woś, Roman Małek, Sławomir Gotfryd, Tadeusz Sęk, Tomasz Rysz, Weronika Przyboś, Wiesław Woś.

- Na pierwszym posiedzeniu rady wybierzemy zarząd Nowej Lewicy. Zakładam, że będzie go tworzyć 15-17 osób, po połowie będzie reprezentowany przez frakcje SLD i Wiosnę - zapowiedział Wiesław Buż.

Zjazd wybrał także członków Rady Krajowej Nowej Lewicy. Z ramienia SLD wybrani zostali: Gabriel Zajdel, Józef Tadla, Joanna Grobel-Proszowska. Z ramienia Wiosny do Rady Krajowej weszli: Agnieszka Chmiel, Łukasz Rydzik. Michał Sztuk.

Władze powiatowe mają zostać wybrane do końca lutego 2022 roku.

Lewica uchwaliła program dla Podkarpacia


Po ogłoszeniu nowych władz zaprezentowano także nowy program oraz plany na najbliższe lata. - Lewica zaczyna walczyć o swoich wyborców. Zjednoczona Prawica szkodzi Polsce i najwyższy czas, żeby odeszła. Jak jesteśmy zjednoczeni, wygrywamy - mówił na konferencji prasowej Marcin Kulasek, sekretarz generalny Nowej Lewicy.

Kongres przyjął uchwałę, zawierającą priorytety programowe dla województwa. Podkreślono w nich ważne dla lewicowej agendy kwestie godnej pracy, rozwoju nauki, walki z wykluczeniem komunikacyjnym i dążenie do zrównoważonego rozwoju całego obszaru województwa.

- Chcemy walczyć z wykluczeniem gospodarczym, przemysłowym. Chcemy mówić o rozwoju Sanoka, Tarnobrzega, Stalowej Woli i innych miejscowości, żeby nie tylko Rzeszów się rozwijał. Zależy nam na równomiernym rozwoju całego województwa - tłumaczył poseł Wiesław Buż.

Zwrócono również uwagę na problemy w rolnictwie i w sektorze turystycznym, które pojawiły się w ostatnich latach. Szczególnie godne podkreślenia stały się postulaty prozdrowotne, zarówno dotyczące ochrony zdrowia jak i trudnej sytuacji ratowników medycznych.

Nie zabrakło ważnych dla lewicy kwestii ochrony środowiska jak i szeregu propozycji dla młodych. Obok postulatów dotyczących wyrównywania szans edukacyjnych, młodzi ludzie zgłaszali swoje propozycje w sferach aktywnych działań państwa i samorządów w tworzeniu zasobów tanich mieszkań na wynajem, jak i kwestii działań demokratyzujących społeczeństwo oddolnie.

Ważnym zobowiązaniem stało się również zapewnienie nowych władz, że będą dążyć do odbudowania i uaktywnienia struktur Nowej Lewicy w każdym powiecie województwa.

Nowa Lewica Podkarpacie
Kongres zjednoczeniowy podkarpackiej Nowej Lewicy


Ponadto podkarpacka Nowa Lewica będzie dążyć do wprowadzenia radnych do sejmiku wojewódzkiego. Chce tego dokonać we współpracy z rożnymi środowiskami podzielających ideały tej partii.

- Naszym celem jest uzyskanie w następnych wyborach przedstawicielstwa w Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Bez udziału Lewicy ten sejmik jest kulawy. Podejmuje niezręczne, bądź niezbyt ciekawe dla rozwoju Podkarpacia decyzje - mówił Wiesław Buż.

Nowy etap w Nowej Lewicy


Zdaniem posła Wiesława Buża zjednoczenie Nowej Lewicy wymaga zrezygnowania ze starego myślenia i otwarcia się na nowe podejście do świata, bowiem świat ten nieustannie się zmienia. Konsolidujemy się z ludźmi młodymi, energicznymi, którzy szukają nowych rozwiązań w polityce społecznej, sprawiedliwości, gospodarce - mówił Buż.

- Wkraczamy w zupełnie nową drogę. Jesteśmy zjednoczoną, mocną partią, która będzie promować odważne idee lewicowe, progresywne i nowoczesne. Nie powinniśmy się bać trudnych i kontrowersyjnych tematów, które są w lewicowym DNA - mówił Michał Sztuk, współprzewodniczący Nowej Lewicy na podkarpaciu.
Nowa Lewica Podkarpacie
Kongres zjednoczeniowy podkarpackiej Nowej Lewicy

Działacze Nowej Lewicy w kolejnych wyborach parlamentarnych w 2023 r. chcą stworzyć jedną dużą listę złożoną z partii i lewicowych stowarzyszeń. Nie wykluczają jednak, że Nowa Lewica dołączy do szerszego obozu opozycji zjednoczonej przeciwko PiS.

- PiS może zmienić ordynację wyborczą. Mówi się o utworzeniu 100 okręgów wyborczych. Wtedy opozycja nie będzie miała innego wyjścia jak się dogadać, by odsunąć PiS od władzy. Jesteśmy otwarci na takie rozmowy - stwierdził poseł Marcin Kulasek.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.