Najprawdopodobniej nie ma dzisiaj artysty w Polsce, który w jakiś sposób nie solidaryzuje się z Ukrainą. Nie inaczej jest z Miłoszem Pękalą i zespołem 1984. Artyści wystąpią w Rzeszowskich Piwnicach (ul. Rynek 26) , 4 maja 2022 roku, o godzinie 20:00. Aby wejść na koncert należy przynieść dary, tj.: żywność długoterminową, artykuły higieniczne, apteczki, leki, baterie i powerbanki.

Kim jest Miłosz Pękala?


Miłosz Pękala, od wielu lat, jako solista lub kameralista, bierze udział w wielu prestiżowych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. We własnych projektach artystycznych ze szczególną atencją podchodzi do nowych technologii oraz interdyscyplinarności.

Jest rzeszowianinem z urodzenia i absolwentem klasy perkusji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji (dyplom z wyróżnieniem). Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod kierunkiem prof. Gerta Mortensena.

Jego kompozycje znajdują się na fonogramach m.in. kwartetu Kwadrofonik, duetu perkusyjnego Pękala Kordylasińska Pękala. Wspólnie z Bartłomiejem Wąsikiem na zamówienie festiwalu Malta zrealizował balet "Ksenofonia. Symfonia dla innego" (2016), którego reżyserem był Jan Komasa. W 2019 roku na zamówienie Teatru Polskiego Radia napisał muzykę do spektaklu/słuchowiska "Garbus", Sławomira Mrożka reżyserowanego przez Jerzego Schejbala. W 2019 roku kompozycja "Radio for Vibraphone" przeznaczona na wibrafon i taśmę otrzymała II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Peles w Portugalii. W tym samym roku utwór "Noise Study" znalazł się na fonogramie "Birthday Party" poświęconym Włodzimierzowi Kotońskiemu.

W swoim dorobku ma trzy albumy solowe: "Monopercussion" (BÓŁT Records, 2018), "Monopercussion 2" (BÓŁT Records, 2021), "8 Pieces in Differnt Tempos" (Gustaff Records, 2021).

Rzeszowski zespół - 1984


1984 to z kolei rzeszowska legenda polskiej nowej fali ciesząca się zasłużonym statusem kapeli kultowej w swoim nurcie. Na czele grupy stoi do dziś jeden z jej liderów i założycieli, gitarzysta oraz autor wszystkich tekstów - Piotr "Mizerny" Liszcz, a sama formacja, po latach obfitujących w liczne zawirowania i zmiany w składzie, ma się dziś dobrze jak nigdy. Ich koncerty to energetyczne, chwytające za gardło sety, przywodzące na myśl skojarzenia z takimi wykonawcami jak choćby Swans czy No Means No z ich najlepszych lat.

Mimo, iż od słynnego debiutu kapeli na dużej scenie festiwalu w Jarocinie w 1985 roku upłynęło już trochę czasu, zespół wciąż konsekwentnie kroczy swoją ścieżką. W 2020 roku ukazał się ich kolejny album "Piękny jest świat", wydany nakładem Anteny Krzyku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.