W dniu 27 lipca bieżącego roku pod Starostwami Powiatowymi w Stalowej Woli i Tarnobrzegu odbyły się konferencje prasowe zorganizowane przez Stowarzyszenie Młoda Lewica - Podkarpacie. Dotyczyły one wniosków o założenie w szkołach na terenie Tarnobrzega oraz powiatu tarnobrzeskiego i stalowowolskiego różowych skrzyneczek — pudełeczek, które zawierają środki higieny menstruacyjnej.
"Czwórka naszych osób przedstawicielskich zaprezentowała łącznie trzy wnioski, które tego samego dnia trafiły do Starostów i Prezydenta" - mówi Weronika Przyboś, wice koordynatora okręgowa Młodej Lewicy.

różowe skrzyneczki Tarnobrzeg
Weronika Przyboś i Mateusz Trzaska


"Chcemy wyrównać szanse młodych Polek, tak, by osoby menstruujące z naszych rodzinnych miejscowości mogły żyć swobodniej - bez strachu o nieoczekiwany okres. Liczymy, że władze powiatów zauważą problem, jakim jest ubóstwo menstruacyjne i nie skryją się pod plakietką tabu". - mówi Mateusz Trzaska, aktywista z Tarnobrzega.

Najnowsze badania wskazują, że 39% kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu podpasek na rzecz innych artykułów. Co piąta nastolatka musiała opuścić szkołę ze względu na ich brak, a 10% w ogóle nie wyszło z domu.

różowe skrzyneczki Tarnobrzeg
Pismo do władz Tarnobrzega


"W naszych powiatach liczba takich skrzyneczek musi się zwiększyć, tak by Mieszkanki naszych okolic mogły czuć się równie bezpiecznie co mieszkanki Krakowa, Warszawy i Poznania" - mówi Weronika Przyboś.

"Różowe skrzyneczki zapobiegają także niekomfortowym wypadkom, takim jak niespodziewana czy przedwczesna miesiączka. Pozwala to na uniknięcie wstydu oraz wyśmianiu przez rówieśników. Lekcje Wychowania do Życia w Rodzinie zawodzą pod wieloma aspektami, nie nauczają o okresie a wręcz przeciwnie szerzą w kobietach poczucie wstydu przed miesiączką" - tłumaczy Weronika Przyboś.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.