Po dwuletniej przerwie Marsz Równości wraca do Rzeszowa. Uczestniczy tegorocznego marszu pójdą pod hasłem "Idziemy po równość i Pokój". Patronat nad wydarzeniami objęli prezydent Rzeszowa i Komisja Europejska.
Jak za każdym razem, celem marszu jest dotarcie do mieszkańców Rzeszowa z postulatami społeczności LGBTQIA+. W tym roku organizatorzy i uczestnicy apelować będą o wsparcie uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy oraz pomoc finansową i humanitarną dla Ukrainy.

Marsz startuje w okolicy tzw. tęczowego mostu, czyli mostu Narutowicza. Następnie uczestnicy przejdą nowo wybudowanym fragmentem ul. Podwisłocze, przez Most zamkowy, skręcą na Kilara, przez al Pod Kasztanami i al. Lubomirskich udadzą się na 3 Maja, by przez ul. Kościuszki dotrzeć aż do Rynku. Start imprezy przewidziano na godzinę 14.00, koniec zaś na 17.00.

Trasa III Marszu Równości w Rzeszowie
Trasa III Marszu Równości w Rzeszowie


- Do naszych dotychczasowych postulatów dodajemy nowy - strefy anty-LGBT muszą zostać uchylone. Zarówno te przeciwko tzw. "ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych", jak i te ordoiurisowe karty przyjęte w celu zablokowania działań pomocowych wymienionych w warszawskiej "Deklaracji LGBT+" opracowanej przez organizację Miłość Nie Wyklucza i podpisanej przez Trzaskowskiego. Protestujemy przeciwko próbom zablokowania i zdelegalizowania samorządowej pomocy ukierunkowanej na społeczność LGBTQIA+. - Czytamy w oświadczeniu organizatorów.

Marsz równości w Rzeszowie
Plakat marszu równości w Rzeszowie


Organizatorzy rzeszowskiego marszu tradycyjnie postulują równość małżeńską, włącznie z prawem adopcji dzieci.

Żądają także rozszerzenia katalogu mowy nienawiści kodeksu karnego o orientację seksualną i tożsamość płciową oraz konsekwentnego stosowania go nie tylko wobec "zwykłych obywateli", ale także wobec osób ze świata polityki, samorządu, organizacji pozarządowych, kościoła, mediów tradycyjnych i społecznościowych.

Domagają się również zastąpienia katechezy etyką oraz edukacją antydyskryminacyjną i seksualną opartą na standardach WHO.


O 18.00 Zosia, a o 18.30 Władysław?


Organizatorzy tegorocznego marszu równości w Rzeszowie stanowczo sprzeciwiają się kpinom z problemów osób transpłciowych, które w społeczeństwie stanowią grupę rzędu promili, ale nie znaczy to, że im nie należy się szacunek.

- Żądamy prostej administracyjnej procedury metrykalnego uzgodnienia płci, na podstawie oświadczenia, bez konieczności wędrówki po lekarzach. A także refundacji operacyjnej korekty płci. - Czytamy w oświadczeniu.

W Polsce trudno oszacować liczbę osób identyfikujących się jako transseksualne. Statystyki światowe mówią, że transseksualność występuje u 1 na 30 tys. transkobiet (osób o budowie anatomicznej męskiej i psychicznym poczuciu płci żeńskiej) i u 1 na 100 tys. transmężczyzn (osób o budowie anatomicznej kobiecej i psychicznym poczuciu płci męskiej).

Marsz równości w Sanoku
Marsz równości w Sanoku


- Ostatnie wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego odnośnie osób transpłciowych świadczą nie tylko o zupełnym braku wrażliwości ale i potwierdzają to, że PiS ze szczucia na poszczególne grupy społeczne uczynił swoją stałą agendę polityczną - mówi nam Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Lewicy w Rzeszowie.

- Sytuacja osób transpłciowych jest niezwykle trudna: ostracyzm, wykluczenie i prawo zmuszające do pozywania władnych rodziców to tylko niewielki procent problemów z jakim muszą zmagać się na co dzień. Pełne wsparcie i akceptacja wobec innych to zwyczajna ludzka powinność - podkreśla.

Ponadto działaczki i działacze chcą opracowania i wdrażania programów edukacyjnych dla zdrowia psychicznego. Sprzeciwiają się religijnie motywowanej "terapii konwersyjnej", której twórcy uważają, że orientację seksualną można zmienić.

- Postulujemy opracowanie we współpracy z organizacjami LGBTQIA+ programów zdrowia psychicznego ze szczególnym uwzględnieniem osób LGBTQIA+. A także bezwzględny zakaz pseudonaukowej "terapii konwersyjnej".

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych. Będziemy na nich stopniowo podawać dalsze szczegóły dotyczące miejsca startu, wydarzeń, trasy itp.


Zgoda i patronat prezydenta Fijołka


Organizatorzy tegorocznego marszu równości zwrócili się do prezydenta Konrada Fijołka o patronat i udział w wydarzeniu.

O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy rzeczniczkę prezydenta Marzenę Kłeczek-Krawiec, jej zdaniem prezydent nie widzi przeciwskazań dla pochodu społeczności LGBTQIA+ - zostanie wydana zgoda na marsz, prezydent obejmie również nad nim patronat honorowy - poinformowała.

Patronatu nad impreza udzieliła również Komisja Europejska.

Marsz bez patronatu marszałka województwaMarszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl odmówił przyznania honorowego patronatu Marszowi Równości w Rzeszowie. Pismo bez uzasadnienia do organizatorów przesłała Anna Flis z kancelarii zarządu województwa podkarpackiego.

Zdaniem aktywistów marszałek - pokazał swoje faktyczne podejście do przekazu płynącego z uchwały "Podkarpacie - region utrwalonej tolerancji" - napisali aktywiści.

Przypominamy, że kilka miesięcy temu sejmik województwa podkarpackiego, aby odblokować część pieniędzy z UE zniósł inspirowana przez stowarzyszenie Ordo Iuris tzw. "uchwałę anty-LGBT", a w jej miejsce uchwalił dokument głoszący iż "Podkarpacie jest region utrwalonej tolerancji".

Pisaliśmy o tym tutaj: Sejmik uchylił uchwałę antyLGBT. Podkarpacie otrzyma zablokowane pieniądze

- Zdaniem marszałka wydarzenie promujące prawa obywatelskie i ideę wolontariatu oraz wpisujące się w cele strategii rozwoju województwa podkarpackiego, nie jest żadnym szczególnym wydarzeniem zasługującym na wyróżnienie przez urząd marszałkowski. - Stwierdzają organizatorzy rzeszowskiego marszu.

Urząd nie uzasadnił swojej decyzji. Nie odniósł się do żadnego argumentu z naszego wniosku. Nie podał żadnych argumentów przemawiających przeciwko przyznaniu patronatu. Czy w ogóle je miał? - Pytają retorycznie aktywiści.

Imprezę współorganizują: Podkarpacka Lewica, Młoda Lewica - Podkarpackie, Spójnik, Akcja Socjalistyczna, Razem Podkarpackie, Młodzi Razem Podkarpackie, Miłość nie wyklucza Kampania Przeciw Homofobii, Atlas Nienawiści, Obywatele RP.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.