Rzeszowskie Piwnice zapraszają na kinowe czwartki z Podkarpacką Kroniką Filmową. 24 listopada 2022 r., godz. 18.00 zobaczymy "Rzeszowskie Janusze", "Sklep Schaittra" oraz "Swój nieznany".
W imieniu Rzeszowskich Piwnic zapraszamy na czwartkowe seanse filmów z Podkarpackiej Kroniki Filmowej - programu, w ramach którego powstają krótkometrażowe dokumenty o tym, co najciekawsze w naszym regionie.

Projekcje odbywają się w czwartki o godz. 18:00 w kinie LED Rzeszowskich Piwnic. Partnerem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa. Wydarzenia są bezpłatne.

24 listopada 2022 r., godz. 18.00 zobaczymy "Rzeszowskie Janusze", "Sklep Schaittra" oraz "Swój nieznany".


Rzeszowskie Janusze, 25 min

Fabularyzowana opowieść dokumentalna o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia dzięki twórczości Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa i miejskiego dokumentalisty z przełomu XIX I XX wieku. Bazą filmu jest zbiór fotografii jego autorstwa z lat 1886 - 1914, potocznie określanych "Januszami". Film przybliża historię miasta i kulisy pracy prekursora rzeszowskiej fotografii. Pokazuje wielowątkowe spojrzenie na unikalne dziedzictwo artystyczne. Archiwalne zdjęcia zostały ożywione przez animację. Niektóre z nich przenikają ze współczesnymi kadrami. Obraz uzupełniają wypowiedzi potomków Edwarda oraz ekspertów z dziedziny historii i sztuki.

Rok produkcji: 2016. Reżyser: Ilona Dusza Kowalska i Jakub Pawlikowski. Producent: Fundacja Rzeszowska

Sklep Schaittra, 10 min

Film animowany dotyczący Ignacego Schaittra, rzeszowskiego XIX-wiecznego kupca, który był postacią znaną i zasłużoną dla Rzeszowa. Poprzez jego historię zostaje przedstawiony wycinek rzeczywistości miasta, jego kultury oraz zwyczajów. Mieszkańcy opowiadają o sobie, swoich troskach, radościach i oczekiwaniach. Obraz przedstawia XIX-wieczne ulice, wnętrza pomieszczeń, postaci Rzeszowa. Widzowie mają szansę zobaczyć, jak wyglądała praca w galicyjskim sklepie, co oferowano i kupowano.
Rok produkcji: 2018. Reżyser: Bartosz Babelski, Jacek Guta. Producent: BabelskiFilm.

Swój nieznany, 30 min

Film przedstawia portret znanego na Podkarpaciu etnografa - Franciszka Kotuli, patrona rzeszowskiego Muzeum Etnograficznego. Film odsłania fakty dotyczące jego życia i działalności, porządkuje dziesiątki sprzecznych informacji dotyczących jego biografii.

Rok produkcji: 2017. Reżyser: Roland Dubiel. Producent: Gmina Głogów Małopolski

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.