Skończyła się budowa kliniki "Budzik" dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie - poinformowała szefowa inicjującej jej powstanie fundacji "Akogo?" aktorka Ewa Błaszczyk. Podała, że w dziecięcej klinice "Budzik" wybudziło się właśnie setne dziecko.
Otwierając budynek, szefowa "Akogo" dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by pojawiła się nowa placówka - darczyńcom i osobom, które sprzyjały jej powstaniu. Podkreśliła, że teraz przychodzi czas, by zająć się pracą naukowo-badawczą.

"W tej chwili światowe badania naukowe kierują się bardzo na mózg i centralny system nerwowy, więc jeśli uda się coś zrobić, będzie to miało znaczenie nie tylko dla śpiączki, ale też wszystkich chorób degeneracyjnych mózgu" - zaznaczyła.

"Mam nadzieję, że wyniki będą piękne. W tej chwili w +Budziku+ dziecięcym wybudziło się właśnie setne dziecko" - powiedziała podczas uroczystości.

Część pieniędzy - 44 mln zł - na klinikę pochodziła z Funduszu Sprawiedliwości. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział podczas czwartkowego otwarcia, że jest przekonany, że kwota przeznaczona z Funduszu trafiła pod najlepszy adres i w najlepsze ręce.

Przypomniał, że nie wszyscy zgadzali się, by pieniądze, które wcześniej trafiały wyłącznie na pomoc ofiarom przestępstw - psychologiczną czy prawną - były przekazywane również na tego rodzaju przedsięwzięcia.

"Aby komuś można było nieść pomoc prawną czy psychologiczną, trzeba go najpierw wybudzić czy uratować mu życie" - mówił Ziobro.

Przypomniał, że pieniądze trafiają też m.in. do straży pożarnej na zakup nożyc pneumatycznych do otwierania zmiażdżonych pojazdów, by uratować i dać szansę na życie poszkodowanym w wypadkach.

"W sensie symbolicznym środki, które pochodzą od skazanych, będą służyły dobru w najbardziej dosłownym tego słowa sensie i znaczeniu" - ocenił podczas otwarcia.

Podkreślił, że ludzie tu pracujący i najnowocześniejszy sprzęt, w który została wyposażona klinika, będą nieść nadzieję rodzinom tych, których najbliżsi padli ofiarą przestępstw czy zdarzeń losowych powodujących śpiączkę.(PAP)

Autorzy: Aleksander Główczewski, Ilona Pecka

ago/ ilp/ joz/

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.