Posłuchaj:

Na Podkarpaciu składki do ZUS odprowadza 17 177 obcokrajowców. Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym cały czas rośnie i w całym kraju przekroczyła już milion osób. Ukraina, Białoruś, Rumunia, Gruzja, Słowacja, Turcja, Indie - obywateli tych krajów jest najwięcej zgłoszonych do ZUS w naszym województwie.
- Ponad 17 tys. osób z zagranicznym paszportem, w województwie podkarpackim, zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w ZUS. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli z tak odległych krajów jak: Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kolumbia, Kuba czy Nepal - informuje Wojciech Dyląg - regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

To dane z końca listopada 2022 r. Porównując je z końcem 2020 r., zauważyć można, że w naszym województwie w ciągu 2 lat przybyło ponad 4 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. - 12 933 osób), a od końca 2021 - ponad 2 tys. (31.12.2021 - 15 tys. osób).

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

- Z 17 177 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim, 13 757 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby - 384 prowadzi własną działalność gospodarczą - tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy - zaznacza Wojciech Dyląg.

Kolejno, po obywatelach Ukrainy, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi - 612, Rumunii -360, Gruzji - 292, Słowacji - 134, Turcji - 125, Indii - 120, Rosji - 92, Uzbekistanu - 86, Mołdawii - 81, Włoch - 79.

- Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa, gastronomiczna, budowlana, informatyczna. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy - dodaje rzecznik.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.