Poznaliśmy dwa ostatnie kolektywy muzyczne Europejskiego Stadionu Kultury 2023 w Rzeszowie. Na koncercie głównym wystąpią Sara James i Olena Usenko oraz Smolik i Kev Fox i Alina Pash.
WK ESK to festiwal, który co roku przyciąga do Rzeszowa tłumy mieszkańców regionu oraz turystów. Odbywa się już po raz trzynasty, a od 2013 roku jest częścią większego projektu - festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia). Jego atutem jest jego interdyscyplinarność - w programie WK ESK 2023 znajdą się wydarzenia związane z teatrem, muzyką, tańcem, warsztatami i nie tylko.

- Ta edycja po raz kolejny ma charakter wyjątkowy i niepowtarzalny, bowiem w zeszłym roku wszystkie wydarzenia pełniły bardzo ważną rolę, rolę dodania otuchy, pocieszenia, odpoczynku od wojny tysiącom ludzi, którzy u nas przed wojną się chronili. Potwierdzamy tym samym słuszność tego typu projektu. Dalej opieramy się na różnorodności, interdyscyplinarności, większość naszych wydarzeń wychodzi na zewnątrz. Jednak tegoroczna edycja jest pójściem o krok dalej i budowaniem szerokiegopomostu pomiędzy kulturami Polski i Ukrainy, zachodem i wschodem, wyjścia świata demokratycznego na wschód, co ma znaczenie szczególne w kontekście starania się miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - mówi Konrad Fijołek, Prezydenta Miasta Rzeszów.

Kto zagra na Koncercie Głównym?Koncert Główny odbędzie się w Parku Sybiraków 23 czerwca. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Darię ze Śląska - wschodzącą gwiazdę polskiej sceny muzycznej, której pierwsza płyta miała debiut w ubiegłym roku. Koncerty Główny to tzw. kolektywy, czyli duety polsko - zagraniczne z udziałem: Justyna Steczkowska i Brainstorm (Łotwa), BOKKA i NOËP (Estonia), Sara James i Olena Usenko (Ukraina), Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina).

W środę 17 maja, podczas konferencji prasowej Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, ogłoszone zostały dwa kolejne kolektywy zamykające tegoroczny line-up WK ESK 2023.

Sara James i Olena Usenko (Ukraina)

Sara James to jedna z najbardziej obiecujących młodych artystek na polskiej scenie muzycznej, która zyskała już międzynarodowe uznanie. 14 - letnia wykonawczyni ma już na koncie zwycięstwo w czwartej edycji programu The Voice Kids (2021) oraz w Szansie na Sukces. Ta wygrana dała jej wstęp do udziału w konkursie Junior Eurovision w Paryżu, gdzie w finale zajęła 2. miejsce. Sara wystartowała również w 17. edycji talent show America’s Got Talent (2022), gdzie została nagrodzona tzw. Golden Buzzerem przez samego Simona Cowella i zapewniła sobie miejsce w finale programu. Nagranie z tego występu odbiło się szerokim echem i dotarło na czołówki oglądalności serwisu Youtube. W 2021 roku została nominowana do nagrody Wiktora w kategorii odkrycie roku. W czerwcu 2022 roku została globalną ambasadorką programu Spotify EQUAL, która ma za zadanie promocję równości w przemyśle muzycznym. Jej cover piosenki “lovely" Billie Eilish i nowa wersja utworu “My Wave" sprawiły, że artystka została pierwszą Polką, która wydała swoje piosenki w ramach programu Spotify Singles. W 2022 roku na “Sylwestrze Marzeń TVP" w Zakopanem wystąpiła razem z Black Eyed Peas. Sara jest również kompozytorką i autorką tekstów. W 2021 roku wydała minialbum pt. "Jak co roku". Od tego czasu wypromowała już kilka singli. W lutym 2023 roku swój najnowszy utwór promowała na słynnym stadionie FC Barcelona. Singiel ten został pierwszym polskim utworem, który trafił na listę new music Library na Spotify w aż 25 krajach. Video z nagraniem przeboju “Somebody" ma 9 mln wyświetleń na YouTube. W kolektywnie z Sarą, zaśpiewa Olena Usenko- 15-letnia ukraińska piosenkarka i aktorka, która na scenie występuje od 7 roku życia. Wszechstronnie utalentowana, gra na gitarze, ukulele i syntezatorach, pianinie i perkusji. Maluje portrety, tańczy tańce towarzyskie i popowe, występuje w filmach i teledyskach ukraińskich gwiazd. W 2020 roku brała udział w selekcjach do konkursu Eurowizji Junior, pod pseudonimem artystycznym Ellen i zajęła 2. miejsce z singlem “Never Get Free". Zwyciężczyni ukraińskich selekcji do konkursu oraz reprezentantka Ukrainy w Konkursie Eurowizji Junior 2021. Podczas koncertu wykonała balladę "Vazhil", do której sama napisała słowa i muzykę, i zakończyła konkurs na 6. miejscu. W selekcjach na reprezentanta Ukrainy podczas konkursu Eurowizji zdobyła maksymalną ilość punktów. Niedawno wyszedł jej singiel "ruzzky Soldier" - emocjonalny apel do rosyjskich żołnierzy, którzy najechali Ukrainę. Niedługo ukaże się pierwszy album artystki. Jej covery popularnych piosenek na Youtubie sięgają kilkuset tysięcy wyświetleń.

Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina)

To niezwykły duet dwóch indywidualistów: “króla" polskiej produkcji muzycznej i kompozytora Andrzeja Smolika z Kev’em Foxem - angielskim wokalistą o charyzmatycznym głosie, twórcy altrockowych ballad. Ich pierwszy wspólny album SMOLIK// KEV FOX z 2015 był strzałem w dziesiątkę- został nagrodzony nagrodą Fryderyka w kategorii elektronika i alternatywa, a singiel "Run" przez wielu uznawany był za utwór roku. Od czerwca 2017 płyta ma status platynowej. Płyta została uznana za najlepszą polska płytę roku 2015 przez Agorę oraz zajęła drugie miejsce w zestawieniu muzycznego portalu BrandNewAnthem. We wrześniu 2018 miała miejsce premiera QUEEN OF HEARTS, czyli najnowszej EP-ki, na której duet eksploruje indie-popowe brzmienia. Pracy nad Ep-ką towarzyszyło powstanie filmu w technologii VR. W pierwszej połowie 2023 roku ma się ukazać kolejny album artystów. Ich utwory mają milionowe odsłony na YouTube. Duet Smolik//Kev Fox wystąpi z Aliną Pash, oryginalną piosenkarką i raperką pochodzącą z Ukrainy. Jej twórczość to muzyczne eksperymenty z muzyką popularną, hip hopową i folkową. Finalistka programu wokalnego X-Factor na Ukrainie. W 2019 roku zwyciężyła w plebiscycie Elle Style Award. Była również kilkakrotnie nominowana do nagród YUNA i Jager Music Awards 2018 i 2019, 2021. W 2022 otrzymała prestiżową Nagrodę Music Moves Europe jako Artystka, która "prezentuje brzmienie dzisiejsze i jutrzejsze". W tym samym roku wygrała ukraińską selekcję do Konkursu Eurowizji. Od 13. roku życia brała udział w festiwalach wokalnych: "Młoda Halychyna", "Gwiazdka świąteczna", "Gwiazda Bukowiny", "Eurostar dziecięcy", "Tęcza nad Tisą", "Kryształowa Grona", "Krymskie fale" i wiele innych. W 2015 roku wzięła udział w konkursie X-Factor, gdzie zajęła trzecie miejsce. W 2017 r. ukończyła Kijowską Akademię Różnorodności i Sztuki Cyrkowej z tytułem magistra. W 2018 r. zaprezentowała debiutancki singiel "Bitanga" i klip wideo do niego - piosenka łączy hip-hop, elementy muzyki pop i motywy etniczne, a wideo zostało nagrane przy udziale francuskiego rapera Jawa z DOP. Piosenkarka łączy brzmienia wiejskie z miejskimi, inspiruje się zarówno swoim miejscem pochodzenia, jak i audiosferą dużego miasta. W 2019 wydała siostrzane albumy Pintea:Gory i Pintea:Misto, które zgłębiały te inspiracje. Alina współpracowała z wieloma cenionymi artystami, między innymi: przy utworze "Robot" z zespołem "TNMK", przy realizacji kolędy hip-hopowej "Dobry wieczór" (pomysł stworzył raper Yarmak). Utwór "Padlo" nagrała razem z raperką Alyona Alyona. 10 września 2019 miała miejsce premiera teledysku do piosenki "First Lady" nagranej z Pianoboi.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.